“Pametni koraci” je program konsultantske kompanije Blue Coach i osmišljen je na način da kod djece od pet do trinaest godina razvije samopouzdanje, liderstvo, vještine rješavanja problema, upravljanja novcem, komunikacije sa svijetom koji ih okružuje i kreativnost, kako bi od malih nogu postavili temelje svog uspjeha.
Metodologija koju “Pametni koraci“ primjenjuju je razvijena na osnovu filozofije i metodologije Benjamina Franklina.
Benjamin Franklin je razvio proces prevazilaženja svojih loših navika i zamjene istih dobrim navikama ili vrlinama.
Franklin je vjerovao da njegova lična sreća i razvoj leže upravo na 13 vrlina koje je primjenjivao svakodnevno tokom svog života. Radio je na svih 13 vrlina, fokusirajući se svake nedelje na po jednu. Smatrao je da je nedelju dana dovoljno da osjetno savlada lošu naviku, te je tako nedelju dana posvećivao istoj, istovremeno prateći napredak ostalih navika.
Vjerovao je da se vjerovatnoća ostvarenja naših ciljeva povećava kada se isti prevedu u konkretne i mjerljive akcije koje sa sobom nose odgovornost njihovog ispunjenja. Naveden pristup omogućava lakše preduzimanje i praćenje akcija, što doprinosi pozitivnom pojačanju jednom kada je progres uočen.
Benjamin Franklin је bio američki naučnik i političar. On je bio jedan od tvoraca “Deklaracije o nezavisnosti” i američkog Ustava.
Benjamin je bio veliki naučnik i poznat je kao izumitelj Franklinove peći, bifokalnih naočara, mašine za štampu novina, dnevnih novina, gromobrana i otkrića toka i karakteristika Golfske struje.
On je bio taj koji je prvi uveo ulično osvjetljenje, reorganizovao američki poštanski sistem, otvorio prvu javnu biblioteku u Americi i prvu vatrogasnu službu.
Za Benjamina se vezuje i čuveni eksperiment sa puštanjem zmaja koji je dokazao da je grom jedna vrsta električne varnice.
Benjamin Franklin je čovjek koji je ostao zapamćen kao veliki filozof, pisac, naučnik, borac za ljudska prava i prije svega, veliki čovjek. Njegova životna filozofija je izdržala zub vremena.
Tokom više od 290 godina postojanja “formule za uspjeh” Benjamina Franklina, djelotvornost iste je dokazana nebrojeno puta u vidu uspješnih ljudi koji su se njome vodili na svom putu ka uspjehu. Samo neki od njih su Frank Bettger, Stephen R. Covey, OgMandino, Andrew Carnegie, Dale Carnegie, Charlie Munger i Warren Buffet.
Po uzoru na metodologiju Benjamina Franklina, u toku šestomjesečnog perioda će se sa malim polaznicima obrađivati navike koje čine temelj budućeg uspjeha. Navedene navike predstavljaju “12 pametnih koraka” koje će prožimati module ili tematske cjeline programa o kojima je već bilo riječi. Svaka navika će biti obrađivana dvije nedelje i njen progres će biti pažljivo praćen. Nakon te dvije nedelje, preći će se na drugu naviku i nastaviti navedenim tempom dok sve navike ne budu osnažene.
Veoma je bitno za djecu da od malena prisvoje uspjeh kao ostvarenje sopstvenih ciljeva i samounapređenje što automatski isključuje upoređivanje sa drugima i vrednovanje svojih postignuća prema kriterijumima koje je postavio neko drugi.
Na ovaj način djeca se oslobađaju pritiska od strane okoline i u stanju su da se fokusiraju na stanje svog maksimuma u kojem slučaju „uspjeh“ ne može da izostane.
Sa polaznicima će biti obrađivano sledećih šest modula kroz “Dvanaest pametnih koraka”©.: